Czym jest zaburzenie erekcji i jakie są przyczyny

Zaburzenia erekcji to niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji wystarczającej do zaspokojenia aktywności seksualnej, jeśli zaburzenia te będą obserwowane przez co najmniej 3 miesiące.

Wyróżnia się organiczne, psychogenne i mieszane zaburzenia erekcji. Zaburzenia erekcji są możliwe w każdym wieku, występują rzadko lub są okresowo powtarzane.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Przyczyny zaburzeń erekcji są liczne, spośród najczęstszych: stres i zaburzenia psychiczne, niedożywienie i niezdrowy tryb życia, zaburzenia hormonalne i zaburzenia różnych układów organizmu, choroby przewlekłe i choroby zakaźne, zaburzenia metaboliczne i obniżona odporność itd. Na występowanie zaburzeń erekcji może również wpływać uraz, interwencje chirurgiczne i inne czynniki. Zaburzenia erekcji u mężczyzn występują ze spadkiem poziomu hormonu testosteronu i aktywności gruczołów płciowych, stosowaniem narkotyków i substancji, takich jak alkohol, narkotyki i inne, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy; stwardnienie jamistych. Przyczyny naczyniowe są uważane za najczęstsze.

Zaburzenia erekcji a psychologia

Jeśli objawy zaburzeń erekcji występują u osób poniżej 35 roku życia, przyczyny prawdopodobnie należy szukać w psychologii. W rezultacie stresu mężczyzna nie osiąga stanu erekcji. Przy psychogennych przyczynach zaburzenia utrzymują się nocne erekcje. Pozostają również spontaniczne erekcje. Przyczyny impotencji mogą być różne, dlatego należy odpowiednio wybrać metody leczenia. Często w leczenie zaangażowani są specjaliści z różnych dziedzin medycyny tacy jak diabetolog, endokrynolog czy nawet psycholog.